اقامت در لهستان

هر آنچه از مهاجرت به لهستان باید بدانید

درباره لهستان

جمهوری لهستان (Rzeczpospolita Polska) یکی از بزرگترین کشورها در اروپای مرکزی است، که با روسیه، لیتوانی، بلاروس، اوکراین، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان هم مرز  است. مرز شمالی آن با دریای بالتیک دسترسی آسان به بنادر اسکاندیناوی و دریای شمال را امکان پذیر می کند.

پایتخت: ورشو

زبان: لهستانی

کشورهای همسایه: آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اوکراین، بلاروس، لیتوانی، روسیه

جمعیت: ۳۸ میلیون

وسعت: ۳۲۲،۵۷۵ کیلومتر مربع (۱۲۴۵۴۷ مایل مربع، حدوداً به وسعت ایالت نیومکزیکو)

منطقه زمانی: CET (UTC + 1

زلوتی (PLN, zł)، ۱ زلوتی= ۱۰۰ گروش

نوع حکومت: جمهوری، دموکراسی پارلمانی

عضو: اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سازمان تجارت جهانی و بسیاری دیگر

جمهوری لهستان (Rzeczpospolita Polska) یکی از بزرگترین کشورها در اروپای مرکزی است، که با روسیه، لیتوانی، بلاروس، اوکراین، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان هم مرز  است. مرز شمالی آن با دریای بالتیک دسترسی آسان به بنادر اسکاندیناوی و دریای شمال را امکان پذیر می کند. لهستان تقریباً مربعی شکل است و پایتخت آن ورشو، در مرکز کشور واقع شده است. لهستان با مساحت ۱۲۰،۷۲۷ مایل مربع از نظر وسعت در رتبه هشتم در اروپا است.

آب و هوا

آب و هوای لهستان با زمستان های نسبتاً سرد و تابستانهای گرم مشخص می شود. لهستان در منطقه زمانی مرکزی اروپا است و بنابراین در ماه های زمستانی یک ساعت جلوتر از استاندارد GMT است و از آوریل تا اکتبر دو ساعت جلوتر است.

اطلاعات کلی

جمهوری لهستان با داشتن حدود ۳۸ میلیون نفر جمعیت ششمین کشور پر جمعیت اتحادیه اروپا به شمار می آید. جمهوری لهستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که تاریخ طولانی دارد و طی سال‌های گذشته رشد اقتصادی خوبی را تجربه کرده است. این کشور تقریبا بیش از سه برابر کشورهایی مانند سوئد، هلند، بلژیک،پرتغال، چک، مجارستان و اتریش جمعیت دارد. به همین خاطر، لهستان بازار داخلی نسبتا قدرتمندی دارد که به موتور محرکه رشد اقتصادی کشور تبدیل شده است.

دیگر پنج شهر بزرگ لهستان عبارتند از: لودز، کراکوف، وروسلاو، پزنان و گدانسک. اندازه شهرها اغلب کوچک و یا متوسط است. برخی از ۴۳ شهر آن دارای جمعیت بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نفر است. ورشو، پایتخت لهستان و بزرگترین منطقه شهری آن، دارای جمعیتی بالغ بر ۱٫۷ میلیون نفر است.

اکثریت قریب به اتفاق لهستانی ها کاتولیک رومی، و پس از آن اعضای کلیسای ارتدوکس لهستانی و فرقه های مختلف پروتستان، عمدتاً لوتران هستند. همچنین تعداد کمی از یهودیان و مسلمانان در این کشور حضور دارند. لهستان کشوری مستقل و دموکراتیک است که نهادهای آن تحت اصل حاکمیت قانون است. تعدد احزاب سیاسی در سراسر طیف سیاسی وجود دارد؛ پنج حزب یا ائتلاف سیاسی در مجلس کنونی نماینده دارند. جمهوری لهستان دارای قانون اساسی با ترکیبی از الگوهای ریاست جمهوری و پارلمانی است.

عوامل جذابیت لهستان

می توان به این موارد اشاره نمود: امتیاز عضویت دراتحادیه اروپا، موقعیت جغرافیایی مناسب، ثبات اجتماعی و اقتصادی داخلی، داشتن فارغ التحصیلان دانشگاهی با کیفیت و تقریبا ارزان و فراگیری مناسب زبان خارجی توسط نسل جوان (در حال حاضر مهندسان لهستانی زیادی برای شرکت های خارجی کار می کنند. بنابر برخی گزارش ها، شرکت های آمریکایی و اروپای غربی علاقه زیادی برای استخدام مهندسان جوان لهستانی دارند چون علاوه مهارت فنی، برای آن ها ارزانتر نیز تمام می شود). لهستان هنوز به واحد پولی یورو نپیوسته است. دولت این کشور نرخ زلوتی را به صورت شناور و رقابتی نگه داشته است

هزینه اجاره خانه در لهستان

اجاره ی ماهانه به زلوتی (۱دلار=۴.۱۰زلوتی)

آپارتمان ( ۱ خوابه) در مرکز شهر ۱،۵۰۰ زلوتی

آپارتمان ( ۱ خوابه) خارج از مرکز ۱،۲۰۰ زلوتی

آپارتمان ( ۲ خوابه) خارج از مرکز ۱۹۰۰ زلوتی

آپارتمان ( ۳ خوابه) در مرکز شهر ۲،۷۰۰ زلوتی

هزینه خرید آپارتمان

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر ۸،۰۰۰ زلوتی

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز ۶،۰۰۰ زلوتی

هزینه تحصیل

هزینه مدرس و مهد ماهیانه از ۱۳۰ یورو تا ۲۳۰ یورو

هرینه دانشگاه به زبان لهستانی رایگان

دانشگاه به زبان انگلیسی از سالیانه ۲،۰۰۰ یورو تا ۳،۸۰۰ یورو

سرمایه گذاری در لهستان

حضور در بازار بین المللی

کلیه افراد حقیقی یا حقوقی که تمایل به حضور در بازار بین المللی لهستان را دارند میتوانند بطور رسمی صاحب شرکت در لهستان گردند. از ویژگیهای بارز شرکت لهستانی این می‌باشد که متقاضی میتواند مالکیت تمام سهام شرکت را داشته باشد ونیاز به سهامدار لهستانی نیست

ثبت شرکت در لهستان

دولت لهستان اجازه را به افراد خارجی میدهد که فعالیت های کسب و کار خود را در این کشور تحت قانون حقوقی شهروندان لهستانی انجام دهند . این قانون برای سرمایه گذاران خارجی از کشور های عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و دیگر سرمایه گذاران این اجازه را داده است کسب و کار خود را در لهستان راه اندازی کنند و بتوانند اجازه اقامت و اجازه کار را دریافت کنند

خدمات ثبت شرکت در لهستان

مشاوره در زمینه انتخاب مدل های ثبت شرکت در لهستان

انتخاب محل سرمایه گذاری در لهستان

ارائه اطلاعات مربوط به محیط حقوقی و اقتصادی

ارائه اطلاعات مربوط به انگیزه های سرمایه گذاری موجود

مراقبت از سرمایه گذاری موجود

تهیه محل کار مناسب

ثبت نام شرکت در دادگاه ملی لهستان (KRS)

دریافت شماره ثبت شرکت از سازمان اقتصاد ملی لهستان (REGON)

دریافت شماره مالیاتی شرکت (NIP)

افتتاح حساب بانکی

مدارک لازم جهت ثبت شرکت

ارائه کپی پاسپورت های متقاضی یا متقاضیان ثبت شرکت

امضاء فرم وکالتنامه

ارائه نام شرکت

مشخص کردن تعداد سهم هر یک از اعضای شرکت. هر شرکت شامل 100 سهم می باشد که متقاضیان ثبت شرکت باید اعلام کنند که هر نفر چه مقدار سهم از 100 سهم را دارا خواهد بود.

ایمیل متقاضیان

خرید کسب و کار آماده در لهستان

خدمات ما برای سرمایه گذاران شامل:

مشاوره در زمینه انتخاب مدل های ثبت شرکت در لهستان

انتخاب محل سرمایه گذاری در لهستان

بررسی و پیدا کردن کسب و کاری مناسب و سودآور با توجه به میزان سرمایه متقاضی

بررسی قراردادهای شرکت فروشنده

بررسی درآمد سال های گذشته

بررسی نداشتن هیچگونه بدهی و وام از شرکت فروشنده

مزایای ثبت شرکت در لهستان و اقامت

تردد آزادانه در تمامی کشور های اروپای عضو شینگن

امکان دریافت اقامت دائم بعد از گذشت 5 سال

امکان تحصیل در دانشگاه های بین المللی و معتبر

هزینه های پایین زندگی نسبت به دیگر کشور های اروپایی

اخذ وام بانکی تا 150.000 زلوتی با بهره 8.79% تا 13%

اخذ وام خرید خانه با بهره 4.8% تا 6.8%

هزینه های جانبی

هزینه ماهیانه محل کار

هزینه دفتر مجازی ماهیانه 50 یورو می باشد.

هزینه اجاره دفاتر اداری بستگی به آدرس و امکانات ساختمان تجاری از 120 یورو به بالا متفاوت می باشد.

اگر شرکت توسط یک سهام دار ثبت شود، متقاضی الزام به پرداخت ماهیانه 250 یورو برای بیمه و بازنشستگی می باشد. ( اگر تعداد سهام داران 2 نفر باشد الزام به پرداخت این مبلغ نمی باشند)

روش های دریافت کارت اقامت

سرمایه گذاری، کاری، ثبت شرکت

پیگیری درخواست کارت اقامت

متقاضی با گرفتن یک ویزای توریستی( انفرادی و یا به همراه خانواده) به لهستان سفر میکند، پس از اجاره محل اقامت و نقل مکان متقاضی قانوناً امکان ارائه درخواست کارت اقامت اول ( یکساله) را خواهد داشت. پس از تهیه مدارک مورد نیاز طبق اعلام وکیل، درخواست به اداره مهاجرت ارائه خواهد شد. لازم به ذکر است، حتی در صورتی که تنها یک روز از تاریخ انقضای ویزای متقاضی مهلت باقی مانده باشد و درخواست به اداره مهاجرت ارائه گردد، قانوناً متقاضی اجازه اقامت در لهستان را خواهد داشت و نیازی به ترک کشور نیست. مدت زمان بررسی به پرونده خواه شش ماه تا نه ماه به طول می کشد. ( در طول مدت بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت متقاضی امکان سفر به دیگر کشور های اروپایی را ندارد)

هرینه اقدام کارت اقامت برای سهامدار 4430 یورو

هزینه اقدام کارت اقامت برای همراه ( همسر ) 3250 یورو

هزینه اقدام کارت اقامت برای فرزند زیر 18 سال رایگان

چنانچه با درخواست کارت اقامت متقاضی موافقت نشود، هزینه پس از کسر 800 یورو (به ازاء هر فرد) برگشت داده خواهد شد. پس از تحویل مدارک، متقاضی قبل از اتمام ویزا میبایست به ایران بازگردد و تمام کارها توسط وکیل (از طریق وکالت نامه ارایه شده) تا دریافت نتیجه از اداره مهاجرت پیگیری خواهد شد. در صورت مثبت بودن نتیجه، متقاضی می بایست با یک ویزا توریستی به لهستان سفر کند و کارت را دریافت نماید.

شرایط دریافت کارت اقامت اول و تمدید آن در سال های آتی

شرکت می بایست حداقل 80.000 زلوتی درآمد داشته باشد یا 2 نفر لهستانی را در شرکت استخدام نماید.

متقاضی می بایست حداقل به مدت 6 ماه در لهستان ساکن باشد.

دقت داشته باشید که نشان دادن فعالیت مفید شرکت طی یکسال اول( 12ماه اول ) برای گرفتن نتیجه ی بهتر ازاداره مهاجرت بسیار تاثیر گذار است. لذا این گزارش میتواند حتی به صورت گردش مالی سوری، ولی در قالب فعالیت های شرکت باشد که منجر به پرداخت مالیات شود.

اقتصاد لهستان

حدود ۷۰ درصد کالاهای لهستان به کشورهای اتحادیه اروپا صادر می شود و در میان آن ها، آلمان بزرگترین شریک بازرگانی لهستان به شمار می آید منابع طبیعی جمهوری لهستان عبارتند از زغال سنگ، گوگرد، مس ، نقره، گاز طبیعی ، کهربا و سرب و زمین های حاصلخیز جهت کشاورزی . تولیدات کشاورزی و دامی در لهستان شامل: انواع میوه جات، سبزیجات، مواد لبنی، گوشت گوساله، گندم،ذرت و سیب زمینی.  تولیدات صنعتی شامل: خودروسازی، ماشین الات کشاورزی شامل انواع تراکتور و تریلرها، کشتی سازی، آهن و فولاد، زغال سنگ، مواد شیمیایی، صنابع مواد غذایی و ماشین الات در بخش معدن. کالاهای صادراتی لهستان بیشتر در بخش ماشین الات کشاورزی و تجهیزات حمل و نقلی می باشد که نزدیک به ۴۰ درصد صادرات را در بر می گیرد. کالاهای تولیدی متوسط ۲۳% و مواد غذایی و دام خدود ۷/۶% صادرات را به خود اختصاص می دهد و ۱۵% نیز شامل سایر خدمات و کالاهای مصرفی می شود

مزایای داشتن اقامت لهستان

امکان دریافت پاسپورت لهستان پس از 5 سال

تردد آزادانه به سایر کشورهای عضو پیمان شینگن

امکان استفاده از وامهای بلند مدت بانکی برای خرید مسکن و اتومبیل

امکان کار، تحصیل و زندگی در اتحادیه اروپا

هزینه های پایین زندگی

تحصیل در لهستان

برای تحصیل در لهستان، باید تحصیلات دوره متوسطه را به اتمام رسانده باشید و گواهی مبنی بر اینکه شما واجد شرایط لازم برای ورود به دانشگاه هستید، ارائه دهید. اگر امتحانات دیپلم بین المللی و یا دیپلم اروپا را با موفقیت پشت سر گذاشته اید، به راحتی می توانید برای مطالعات کارشناسی در یک دانشگاه لهستانی ثبت نام کنید.

با این حال، در صورتی که فقط مدرک معادل از کشور خود را داشته باشید، باید به لحاظ قانونی در یکی از پایگاه های دیپلماتیک لهستانی و یا یکی دیگر از نهادهای مناسب مورد تأیید قرار گیرد به همین ترتیب، برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی، باید مدرک کارشناسی از یک موسسه لهستانی یا معادل آن از خارج از کشور ارائه دهید که در لهستان شناخته شده باشد. شما موظف هستید که تاییدیه مدرک دیپلم خارجی خود را به یک دانشگاه لهستانی در پایان نیمسال اول ارائه دهید. اگر از نحوۀ انجام این کار مطمئن نیستید، لطفا برای کسب اطلاعات لازم با ما در  تماس باشید.

یکی‌ از راه‌های مهاجرت،  مهاجرت از طریق تحصیل می‌باشد. تحصیل در کشورهای اروپایی مورد علاقه بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا می‌باشد. تحصیل در اروپا شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. لهستان نیز یکی‌ از کشورهای اروپایی محسوب میشود و عضوی از اتحادیه اروپاست. تحصیل در لهستان برای همه ی رشته‌های تحصیلی امکان پذیر است. تحصیل در لهستان در رشته‌های کامپیوتر، نرم افزار و رشته های پزشکی‌، دندان پزشکی‌ و داروسازی و ساینس از اهمیت ویژه به نسبت کشور‌های آسیایی برخوردار است.

یکی‌ از بهترین دانشگاه‌های لهستان دانشگاه ورشو می‌باشد. ورشو پایتخت این کشور می‌باشد. تحصیل در لهستان برای رشته‌های پزشکی‌ از نظر آکادمیک از سطح خوبی برخوردار است. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان سراسر جهان بالاخص رشته های پزشکی‌ در دانشگاه‌های لهستان پذیرش میشوند. شایان ذکر است تحصیل در لهستان در رشتهای پزشکی‌ مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد. شهریه سالانه دانشگاههای لهستان برای رشته‌های پزشکی‌ ۸ تا ۱۰ هزار یورو می‌باشد. هزینه زندگی‌ برای یک دانشجو ماهانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو می‌باشد. به طور مثال بخشی از اقلام خوراکی مورد نیاز یک دانشجو را در جدول زیر شرح داده‌ایم .

محدوده قیمتی              نوع

۴٫۵-۱۰ زلوتی              ۱۲ عدد تخم مرغ

۳-۲ زلوتی  یک قرص نان تازه ۵۰۰ گرمی

۱۷-۱۲  زلوتی               یک کیلو سینه مرغ بدون استخوان

۴۰ -۲۵ زلوتی               یک کیلو گوشت گوساله

۵-۳٫۵ زلوتی                یک کیلو موز

۱-۲٫۵زلوتی                 سیب زمینی

۱-۲٫۵زلوتی                 پیاز

سیستم حمل و نقل لهستان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و در تمام نقاط این کشور وسایل نقلیه عمومی وجود دارد .

ساعت کار وسایل نقلیه عمومی در لهستان از ۵ صبح تا ۱۱ شب می‌باشد که البته در شهرهای مختلف، متفاوت است.

کشور لهستان کشور بسیار امنی‌ می‌باشد و در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی نرخ جرائم پایینی دارد. این امر باعث شده است که دانشجویان از اقصی نقاط دنیا با عقاید شخصی‌ خود آزادانه در لهستان کسب دانش کنند.

ویزای دانشجویی :

روش در خواست ویزا ممکن است بسته به کشور شما متفاوت باشد. با این حال، برخی شرایط در مورد همه کشورها یکسان است که عبارتند از:

فرم تکمیل شده درخواست ویزا

پاسپورت معتبر

نامه پذیرش در یک دانشگاه در لهستان

رزومه مختصر

گواهی مدرسه و دیپلم

مدرک مهارت در زبانی که قصد تحصیل به آن زبان را دارید

اثبات استطاعت مالی برای تحصیل و زندگی در لهستان

بیمه خدمات درمانی

یک قطعه عکس

مجوز اقامت :

یکی دیگر از شرایط لازم برای تحصیل در لهستان قانونی کردن اقامت خود در خاک جمهوری لهستان است. اگر شهروند اتحادیه اروپا (EU) هستید و می خواهید بیش از سه ماه در لهستان بمانید، باید برای اقامت در این کشور درخواست دهید. اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، باید قبل از ورود به لهستان برای اخذ ویزا به کنسولگری لهستان در کشور خود مراجعه کنید. با ورود به لهستان، به منظور تداوم اقامت خود، باید ۴۵ روز قبل از اتمام اعتبار ویزای خود برای کارت اقامت موقت درخواست دهید.

بهداشت و ایمنی :

علاوه بر این، اگر تصمیم به تحصیل در لهستان دارید، باید گواهی دکتر مبنی بر تایید اینکه شما می توانید در رشته انتخابی خود تحصیل کنید، ارائه دهید. علاوه بر این، باید در طول اقامت خود در لهستان بیمه باشید. خدمات درمانی در لهستان برای عموم رایگان نیست و بنابراین شما باید در صورت بیماری یا حادثه بیمه نامه داشته باشید. اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید و بیمه خدمات درمانی اروپا (EHIC) دارید، می توانید از خدمات بهداشتی لهستان به طور رایگان بهره مند شوید. در صورتی که چنین کارتی ندارید، می توانید با مراجعه به صندوق بهداشت ملی (Narodowy Fundusz Zdrowia) با پرداخت حدود ۴۰ زلوتی در ماه بیمه خدمات درمانی خریداری کنید.

زبان :

برای شروع تحصیل در لهستان لازم نیست به زبان لهستانی مسلط باشید. دانش زبان انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی کفایت می کند. برای ثبت نام در رشته مورد نظر خود باید مدرک تایید دانش زبانی خود در یکی از زبان های خارجی در سطحی قابل قبول برای شرکت در کلاس ها ارائه دهید. با توجه به چارچوب اروپایی مشترک مرجع زبان، باید یکی از مدارک زیر را داشته باشید: FCE ، CAE و یا CPE برای تحصیل به زبان انگلیسی،DEFL B2 برای تحصیل به زبان فرانسوی و یا Zertificat Deutsch Plus 3 برای تحصیل به زبان آلمانی. برخی از دانشگاه ها به عنوان بخشی از مراحل پذیرش خود آزمون زبان برگزار می کنند و از این رو به مدرک زبان نیاز ندارند. شما می توانید در توضیحات رشته مورد نظر بررسی کنید که آیا چنین آزمونی بخشی از روند پذیرش است و یا اینکه مدرک زبان کفایت می کند. البته در صورتی که قصد تحصیل به زبان لهستانی دارید، باید ثابت کنید که دانش شما از این زبان به اندازه ای است که برای مشارکت فعال در کلاس کفایت کند. به این منظور، باید مدرک ملی زبان لهستانی به عنوان زبان خارجی را اخذ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون، لطفا با دفتر ما و یا کمیسیون ملی صدور مدرک تسلط به زبان لهستانی به عنوان زبان خارجی تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز جهت  پذیرش از دانشگاه :

روش در خواست ویزا ممکن است بسته به کشور شما متفاوت باشد. با این حال، برخی شرایط در مورد همه کشورها یکسان است که عبارتند از:

گواهی آخرین مقطع تحصیلی‌ به همراه ریز نمرات (تمام مدارک باید به زبان لهستانی یا انگلیسی ترجمه شود)

دیپلم دبیرستان (ترجمه شده)

مدرک زبان انگلیسی (در صورت نداشتن مدرک ،  دانشجو میتواند پس از سپری کردن دوره های ۳ ماه کلاس زبان انگلیسی وارد دانشگاه شود)

فیش پرداختی دانشگاه

فرم تکمیل شده و امضا شده ویزا

شناسنامه ی متقاضی و شناسنامه ی همراهان(منظور از همراهان فقط همسر و فرزندان  ۱۷ سال می باشد.

پاسپورت متقاضی و همراهان ( در صورتی که پاسپورت قدیمی موجود است ارائه آن به سفارت الزامی می باشد ) پاسپورت باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

سند ازدواج یا سند طلاق (در صورت وجود)

گواهی کار از محل کار با ذکر موقعیت شغلی

ارائه ی اسناد مالکیت

نامه عدم سو پیشینه (این نامه بایستی نهایتا تا ۲  هفته قبل از وقت سفارت شما به صورت ترجمه ی رسمی و ممهور به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه تحویل موسسه گردد تا در پرونده ی شما قرار گیرد )

ارائه ترجمه ی مدرک فوق دیپلم برای کسانی که لیسانس ناپیوسته گرفته اند.

تمامی مدارک فوق حتماً باید به تأییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برسند و همچنین ترجمه همه مدارک باید به صورت زبان انگلیسی و در پانچ های جداگانه باشند. لازم به ذکر است اعتبار کلیه مدارک ترجمه شده گاها ۶ ماه می باشد، لذا ترجمه مدارک هویتی شامل شناسنامه ، سند ازدواج ،نامه عدم سو پیشینه و همچنین مدرک زبان انگلیسی لزوما ۲ ماه قبل از وقت سفارت فراهم گردد.

پس از اخذ پاسخ اولیه از دانشگاه یا کالج مورد نظر، متقاضی میبایست در عرض ۴۸ ساعت مبلغ شهریه مشخص شده که معمولا مربوط به یک ترم یا یک سال میباشد را از طریق صرافی به حساب دانشگاه یا کالج واریز کند و رسید آنرا به موسسه ارائه نماید. همچنین متقاضی میبایست هزینه بیمه و خوابگاه را نیز در صورت لزوم به حساب دانشگاه واریز کند که موسسه مبلغ صورتحساب کالج یا دانشگاه مورد نظر را خدمت شما اعلام می نماید، سپس نامه پذیرش، بیمه و خوابگاه برای دریافت ویزای تحصیلی از کشور مورد نظر به صورت الترونیک یا پست برای متقاضی یا موسسه ارسال خواهد شد.قابل ذکر است متقاضی می بایست حتما رسید پرداخت شهریه را روز سفارت به همراه داشته باشد. وقت سفات از طریق پست الکترونیکی نیز به شما اعلام خواهد شد

بیمه نامه مدرک ذکرشده می بایست پس از صدور ویزا  برای محدوده ی شنگن تا سقف ۳۰ هزار یورو و به مدت ۱۲ ماه فراهم گردد.

مزیت های تحصیل در لهستان :

دریافت مدرک بین‌المللی معتبر در اتحادیه اروپا

دریافت کارت اقامت لهستان و تردد آزادانه در کشور‌های اروپایی

امکان دریافت همزمان دو مدرک از کشور لهستان و انگلستان

امکان دریافت کمک هزینه دانشجویی و همچنین اراسموس

امکان کار در حین تحصیل

بورسیه تحصیلی در لهستان

بورسیه تحصیلی لهستان و کمک های مالی:

دانش آموزان لهستانی و دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در لهستان هستید میتوانید برای جلوگیری از پرداخت هزینه های آموزش و پرورش از بورس های تحصیلی استفاده کنید که در این خصوص کمک هزینه های تحصیلی مختلفی وجود دارد که یا شما را از پرداخت شهریه معاف و یا میتوانید به عنوان حمایت مالی در پوشش هزینه های زندگی خود آن را اعمال کنید. بورسیه های دولتی لهستان به پژوهشگران جوان و دانش آموزان بر اساس توافق متقابل بین کشورها و همچنین سازمان های دیگر تعلق می گیرد و دانشجویان را تشویق به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر میکند. لیست فعلی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی و بین المللی در سطوح مختلف یعنی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا وجود دارد. کاوش و درخواست این نوع بورس ها برای داشتن بهترین برنامه تحصیلی در کشور لهستان میتواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

تحصیل در لهستان با کیفیت بالا و با هزینه کم است. علاوه بر این، کمک هزینه های تحصیلی و تخفیف های مختلف برای دانشجویان بین المللی نیز اعمال می شود. به عنوان مثال، بورس تحصیلی دولتی در لهستان وجود دارد که دانشجو تنها شهریه خود را پرداخت می کند اما کمک هزینه ماهانه و برخی از هزینه های روزمره خود را از دولت بورس می گیرید که برای یک دوره و زمان خاص به دانشجو اعطا می شود با این حال ممکن است دانشجو بتواند این بورس را برای کل زمان مطالعه خود در لهستان داشته باشد و کل زمان تحصیل دانشجو را پوشش دهد. اگر شما در یک وضعیت مالی دشوار هستید و یا اگر هدف شما تحصیل در دو رشته به طور همزمان می باشد شما می توانید برای هزینه های کالج از تخفیفات دولت لهستان و یا حتی بورس کامل شهریه در این کشور اقدام کنید. تعدادی از دانشگاه های لهستانی برنامه بورس تحصیلی خود را براساس سطح نمره و رزومه تحصیلی دانشجویان قرار می دهند با این حال دانشجویان بین المللی می توانند بورسیه های تحصیلی و حمایت های مالی بر اساس پژوهش های علمی ارایه شده خود دریافت نمایند. دانشجویان برای اطمینان از ارایه کردن این خدمات توسط دانشگاه ها باید قبل از ورود شرایط دانشگاه را مورد بررسی قرار دهند.

برخی از دانش آموزان و دانشجویان بین المللی تحصیل و مطالعه آنها در دانشگاه های لهستان کاملا رایگان است که این مورد با داشتن یکی از شرایط زیر امکان پذیر است:

داشتن کارت اقامت کشور لهستان

داشتن یک وضعیت سیاسی در این کشور مانند پناهندگی

تحت حفاظت موقت جمهوری لهستان باشند.

کارگرانی که در یک کشور اتحادیه اروپا به کار مشغول بوده اند و براساس توافقنامه تجارت آزاد اروپا به کشور لهستان مهاجرت کرده و در این کشور ساکن شده باشند.

بورسیه کارشناسی، فرصت های مطالعاتی و کمک های مالی

بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی شامل کمک های مالی کالج های مختلف و جوایزی که برای دانشجویان بین المللی به دنبال مدرک کارشناسی در تمامی رشته های تحصیلی در دانشگاه های مشهور جهان وجود دارد ارایه می شود. این بورسیه در مقطع کارشناسی و کمک های مالی براساس شایستگی دانشجویان و یا مطابق نیاز به آنها تعلق میگیرید. همچنین در مقطع کارشناسی دو کمک هزینه تحصیلی وجود دارد که یا به صورت خصوصی و یا دولتی ارایه می شود.

بورس های تحصیلی کارشناسی ارشد

بورس تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدارک تحصیلی معتبر و براساس سطح و درجه دانشگاه به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. کمک هزینه های تحصیلی در این مقطع برای مدرک معتبر از کالج ها, دانشگاه ها, شرکت ها و سازمان های غیر انتفاعی است و این کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی و کشورهای در حال توسعه می باشد. مقصدهای مطالعه در مقاطع بالا برای این افراد عبارت است از: استرالیا، آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان و نیوزیلند.

بورس های تحصیلی دکترا

بورس های تحصیلی دکترا برای دانشجویان بین المللی به دنبال تحقیق در رشته های مختلف در دسترس هستند. برنامه دکتری که پژوهش های عمیق دانشجویان برای سالهای متوالی را می طلبد باعث توسعه و افزایش تخصص در یک کشور می شود. در کشور لهستان نیز سرمایه گذاری برای مقطع دکترا وجود دارد که در قالب کمک هزینه های تحصیلی مختلف برای دانشجویان بین المللی و داخلی در دسترس است. دانشجویان در مقطع دکتری به مدت چهار / پنج سال وقت خود را صرف کارهای تحقیقاتی و پژوهشی می کنند که گاهی اوقات علاوه بر داشتن بورس تحصیلی حق الزحمه و حقوق نیز برای این اشخاص در نظر گرفته می شود.

کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان کشورهای در حال توسعه

کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان کشورهای در حال توسعه به منظور بهبود در سطح آموزش و پرورش، به آنها در پرداخت شهریه و هزینه های زندگی کمک می کند و نیز برای رسیدن به اهداف شغلی خود در آینده یاری می رساند. این بورس برای این دسته از دانشجویان بین المللی در سطوح مختلف در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، تحقیقات فوق دکتری و همچنین برای برنامه های آموزشی دیگر به آنها تعلق می گیرید.

کار ضمن تحصیل در لهستان

کار در کنار تحصیل روش فوق العاده ای برای کسب مهارت و تجربه برای آینده کاری شما است. همچنین فرصتی برای شناختن جامعه محلی است. بسیاری از دانشجویان خارجی در لهستان یک کار پاره وقت در کنار مطالعات خود دارند. دانشجویان دیگر به عنوان بخشی از دوره تحصیلی خود کارورزی یا کارآموزی دارند. در کارورزی یا کارآموزی، شما تحت نظر کارفرما، در شغلی مرتبط با دوره تحصیلی و حرفه آرمانی خود تجربه اولیه کاری کسب می کنید. دانشجویان بین المللی می توانند برای به دست آوردن پول بیشتر، در لهستان کار ضمن تحصیل داشته باشند. اگر از اتحادیه اروپا آمده باشید، می توانید در تمام طول سال بدون درخواست اجازه کار پاره وقت داشته باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ، یا باید تنها در طول ماه ژوئیه، اوت و سپتامبر کار کنید، و یا برای اجازه کار در مشاغل که در تمام طول سال ادامه دارد درخواست دهید.

۲۰ ساعت کار در طول تحصیل و همچنین ۳ ماه کار تمام وقت در طول تعطیلات مجاز است. کار تمام وقت برای دارندگان کارت اقامت مجاز است.

شما می توانید بخشی از هزینه آموزشی خود را با کار پاره وقت ضمن تحصیل پرداخت کنید. دانشجویان بین المللی تا زمانی که در یک موسسه آموزشی ثبت نام کرده باشند، حق کار ضمن تحصیل در لهستان را دارند. دانشجویانی که اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، همچنین باید اجازه اقامت معتبر داشته باشند. حق کار شامل همه دانشجویان می شود، از جمله کسانی که برای اولین بار در لهستان هستند، کسانی که برای سال اول تحصیلی دانشگاه ثبت نام کرده اند، و کسانی که به صورت تمام وقت در یک مدرسه زبان ثبت نام کرده اند.   از ۱ ماه می دانشجویان خارجی که در دوره تحصیلی تمام وقت در لهستان ثبت نام کرده اند، می تواند نه تنها در طول سه ماه تابستان بلکه در تمام طول سال در کشور لهستان بدون اخذ اجازه کار کنند. مقررات جدید به خارجی ها امکان می دهد تا در طول دوره کلی اعتبار ویزای دانشجویی در لهستان کار کنند. این تغییر شامل همه دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته، ثبت نام تمام وقت در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می شود و همچنین مقطع دکترا که بر اساس ویزای دانشجویی در لهستان اقامت دارند. دانشجویانی که بر اساس مجوز اقامت موقت در لهستان هستند، نیاز به داشتن اجازه کار ندارند. این تغییرات قرار است دانشجویان خارجی بیشتری را تشویق به تحصیل در لهستان کند. تعداد آنها هر ساله در حال افزایش است. پیشنهادهای آموزشی دانشگاه ها مهم است، اما بسیاری از دانشجویان خارجی همچنین خواستار کسب تجربه در شرکت های لهستانی هستند.. تا کنون دانشجویان خارجی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل در لهستان بر اساس ویزا و بدون داشتن اجازه کار تنها در طول ماه های تعطیلات یعنی ژوئیه،اوت و سپتامبر اجازه کار در اینجا داشته اند. دانشگاهیان ساکن در لهستان تا کنون نه تنها اجازه کار در تمام سال را نداشته اند، بلکه همچنین امکان اخذ اجازه کار برای سخنرانان مهمان (به مدت ۳۰ روز در سال) نبود. این امکان تنها برای دانشگاهیان ساکن خارج از کشور میسر بود. در شهرهای لهستانی پیدا کردن کار پاره وقت برای دانشجویان ساده است. دستمزدها به صورت نظام مند افزایش می یابد، به طوری که بسیاری از دانشجویان لهستانی کار ضمن تحصیل را انتخاب کرده و شروع به کار می کندد. در هر صورت، اجازه کار در لهستان بستگی به کشور مبدا دارد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست کارت اقامت به شرح زیر است:

۴ کپی از فرم تکمیل شده درخواست (۱ نسخه اصلی و ۳ کپی)

۵ قطعه عکس رنگی جدید (ابعاد: ۴،۳ سانتی متر × ۳،۵ سانتی متر، نیمرخ سمت چپ صورت)

یک برگ کپی از مدارک سفر شما (مانند گذرنامه) و نسخه اصلی آن برای بررسی

اثبات ثبت آدرس محل سکونت شما در یک اداره دولتی محلی

قبض پرداخت هزینه پردازش

در صورتی که بر اساس شروع یا ادامه تحصیلات خود درخواست کارت اقامت داده باشید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

حق قانونی شما برای سکونت در آدرس فعلی محل زندگی خود و اسناد مربوط به هزینه اجاره (به عنوان مثال اجاره نامه)

تاییدیه اینکه شما منابع مالی کافی برای پرداخت اجاره و بازگشت به کشور خود پس از فارغ التحصیلی را دارید.

بیمه خدمات درمانی و یا تاییدیه اینکه هزینه درمان شما در لهستان بر عهده شرکت بیمه شما است.

تأییدیه دانشگاه مبنی بر اینکه شما برای تحصیل در یک رشته پذیرفته شده و یا اینکه شما حق ادامه تحصیل دارید.

گواهی پرداخت تمام شهریه نیز مورد نیاز است

اگر در دوره های آموزشی و کاری اتحادیه اروپا در لهستان شرکت دارید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

یک سند تایید مشارکت شما در یک برنامه آموزشی و یا قرار داد کاری

در صورتی که برای انجام برنامه های علمی پژوهشی در لهستان هستید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

قرارداد تایید حضور شما در برنامه تحقیقاتی در موسسه مورد نظر در خاک لهستان، و تأییدیه کتبی از طرف آن مؤسسه مبنی بر اینکه هزینه های اقامت شما بر عهده آنها است.

دانشجویان خارجی در لهستان (شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا)

شهروندان غیر اتحادیه اروپا حین تحصیل در لهستان در ماه ژوئیه، اوت و سپتامبر مجاز به کار هستند. برای باقی سال اجازه کار مورد نیاز است. کسب اجازه کار ممکن نیست، چرا که تنها در صورتی اعطا می شود که هیچ شهروندی از اتحادیه اروپا متقاضی نباشد. مراحل اداری باید توسط کارفرما انجام شود. کار بر اساس ویزای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر نیست. دانشجویان خارجی به طور معمول اجازه دارند در طول اقامت خود در یک کشور اروپایی کار کنند. با این حال، محدودیت های خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. در این بخش اطلاعاتی در مورد تعداد ساعات کار مجاز در ماه، مدارک مورد نیاز و نحوه پیدا کردن کار ارائه می شود.

اگر شما در حال تحصیل در لهستان هستید و کارت اقامت (Karta pobytu) دارید، می توانید به طور قانونی در کشور کار کنید و به مجوز کار نیاز ندارید.

کارت اقامت (Karta pobytu )

با شروع تحصیل در لهستان،  حق اقامت در کشور برای یک دوره حداکثر سه ماهه را دارید. شهروندان اتحادیه اروپا باید برای کارت اقامت خود به دفتر محلی وایود مربوط به منطقه خود مراجعه و درخواست دهند (که به معنی شهر محل زندگی شما در لهستان است). توصیه می شود که شما پس از ورود به لهستان در اولین فرصت برای کارت اقامت درخواست دهید، و زمان درخواست بیش از ۳ ماه از تاریخ ورود شما نباشد. کارت اقامت لهستان معمولاً برای مدت دو سال با امکان تمدید دوره ای صادر می شود. کل دوره اقامت در لهستان بر اساس کارت اقامت نمی تواند بیش از ده سال باشد. خارجی هایی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز می توانید برای کارت اقامت درخواست دهند. آنها همچنین برای ورود به کشور نیاز به ویزای لهستان دارند.

شهروندان کشورهای زیر به موجب قرارداد بین المللی بین لهستان و کشورهای خود برای ورود به لهستان نیاز به ویزا ندارند: آندورا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، برزیل، برونئی دارالسلام، کانادا، شیلی، کاستاریکا، کرواسی، گواتمالا، هندوراس، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، موریس، مکزیک، موناکو، نیکاراگوئه، نیوزیلند، پاناما، پاراگوئه، السالوادور، سان مارینو، سنت کیتس و نویس، سیشل، سنگاپور، آمریکا، اروگوئه، واتیکان، ونزوئلا، منطقه ویژه اداری جمهوری خلق چین: SAR هنگ کنگ، SAR ماکائو، اتباع بریتانیا (در خارج از کشور). اگر کشور شما در لیست بالا ذکر نشده است، باید قبل از برنامه ریزی سفر خود به لهستان برای ویزا درخواست دهید. شما باید برای درخواست کارت اقامت ویزا داشته باشید. پس از اخذ کارت اقامت خود، از نظر قانونی می توانید در لهستان کار کنید!

اقامت از طریق کار در لهستان

اتباع کشورهای غیر از اتحادیه اروپا که بر پایه ویزای اقامت کار موقت و ویزای اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا در لهستان ساکن هستند، به مدارک بیشتر برای داشتن حق کار در این کشور نیاز ندارند.

مدارک مورد نیاز برای کار کردن خارجی ها در لهستان :

اتباع کشورهای غیر از اتحادیه اروپا که بر پایه ویزای اقامت کار موقت و ویزای اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا در لهستان ساکن هستند، به مدارک بیشتر برای داشتن حق کار در این کشور نیاز ندارند. در اصل، اتباع کشورهای غیر از اتحادیه اروپا که بر اساس ویزا یا اجازه اقامت برای یک دوره ثابت در لهستان اقامت دارند، در صورتی که مجوز کار داشته باشند، می توانند استخدام شوند. شهروندان بلاروس، مولداوی، فدراسیون روسیه، اوکراین و جمهوری ارمنستان می توانند بدون اخذ ویزای کار برای مدت ۶ ماه در ۱۲ ماه متوالی طبق درخواست سپردن کار به فرد خارجی استخدام شوند.

ویزای اقامت موقت و ویزای کار در لهستان :

اتباع خارجی که قصد قانونی کردن اقامت خود در لهستان به موجب شروع و یا ادامه کار در لهستان را دارند، باید برای اقامت موقت و ویزای کار درخواست دهند. در مورد درخواست اقامت موقت و اجازه کار، جدا از اسناد اصلی که برای اجازه اقامت موقت لازم است، فرد خارجی همچنین باید مدارک زیر را ارائه دهد:

بیمه درمانی (مدارکی که داشتن بیمه درمانی را تایید می کند).

مدارکی که تایید می کند که فرد خارجی درآمدی پایدار و منظم برای پوشش هزینه های زندگی خود و دیگر اعضای وابسته به خانواده دارد.

مدارکی که تضمین محل اقامت فرد باشد.

اطلاعاتی از عضو گروه مدیران شهر در ارتباط با نتایج آزمون بازار کار؛ و یا مدارکی که تایید معافیت از مجوز کار باشد.

قرارداد کار و یا توافق قانون مدنی با یک کارفرما. یک اظهارنامه مالیاتی، مانند PIT

یک گواهی از تعهدات مالی صادر شده از طرف اداره مالیات

نکته مهم! اتباع خارجی که برای اجازه اقامت موقت به دلیل کار در لهستان درخواست می دهند، موظف به اخذ ویزای کار در لهستان نیستند. در صورت اقامت موقت و اجازه کار، کارت اقامت صادر شده نشان دهنده حق فرد خارجی برای شروع به کار در لهستان به نمایندگی از یک کارفرمای خاص و طبق شرایط و ضوابط مقرر در تصمیم اعطای مجوز است.

تصمیم اعطای اقامت موقت و اجازه کار شامل اطلاعات کارفرمای فرد خارجی، موقعیتی که فرد خارجی در آن استخدام خواهد شد، پایین ترین درآمدی که فرد خارجی در موقعیت مورد نظر دریافت می کند، ساعت کاری و نوع قراردادی که به موجب آن فرد خارجی استخدام می شود

اقامت موقت و اجازه کار برای مدت حداکثر ۳ سال اعطا می شود. با این حال، مدت اعتبار ویزای اقامت و کار ممکن است کوتاه تر باشد. معمولاً دوره ای که اجازه اقامت موقت و کار صادر می شود، بستگی به اسناد ارائه شده از طرف فرد خارجی دارد. برای مثال، اگر فرد خارجی قرارداد کار با کارفرما برای یک دوره ۲ ساله امضا کرده باشد، به محل اقامت موقت و ویزای کار نیز برای یک دوره ۲ ساله صادر می شود.

دیدنی های لهستان

شهر قدیمی ورشو

قدمت این مجموعه معماری به قرن ۱۳ میلادی بر می گردد. نظام معماری آن نظام خاص قرون وسطایی است ولی اکثر ساختمان های باقی مانده آن در قرن ۱۸و ۱۷ میلادی ساخته شده اند. قصر پادشاه ، یکی از زیباترین ساختمان های این قسمت شهر در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است. ورشو از قرن ۱۶ بعنوان پایتخت لهستان انتخاب شده است . در زمان جنگ دوم جهانی و قیام ورشو در سال ۱۹۴۴ آسیب بسیاری به شهر قدیم ورشو وارد شده و ۹۰ در صد آن در اثر بمباران ویران شده است . در دهه ۸۰ شهر قدیمی ورشو به ثبت جهانی رسید

تور های لهستان

اردوگاه مرگ آشویتس- بیرکنا

اردوگاه “آشویتس- بیرکناو” بزرگترین اردوگاه از بین اردوگاههای تمرکز و مرگ بود که در خاک لهستان ساخته شدند. از این اردوگاه برای کار و تمرکز استفاده میشد و همزمان اردوگاه مرگ نیز بود. آشویتس- بیرکناو به عنوان اردوگاه مرکزی برای انجام نابودی ملت یهود انتخاب شد و در آن چند سلول گاز و کوره آدم سوزی ساخته شد. قتل با گاز سیکلون ب (Zyklon B) انجام می شد که پیش از این روی اسیران جنگی شوروی آزمایش شده بود

دیدنی های لهستان

معدن نمک در ویلیچکا

معدن معروف در اطراف کراکوف است که در سال ۱۹۷۸ به ثبت جهانی رسیده و از سال ۱۹۹۶ استخراج نمک در آن ممنوع شده است . طول کل همه گذرگاه های آن بیش از سیصد کیلومتر است. این معدن ده ها اتاقک با فرم های صخره ای زیبا و دریاچه ها در ۹ سطح مختلف دارد. طول مسیر توریستی آن سه کیلومتر است. آب و هوای خاص، رطوبت زیاد و دمای ثابت باعث می شود که این معدن جای مناسب برای درمان بیماریهای دستگاه تنفسی باشد. این معدن در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کراکوف قرار دارد

دژ صلیبیان در مالبورک

یکی از بزرگترین دژ ها به سبک گوتیک در جهان است. این مجموعه معماری در قرون وسطی احداث شده و بعدها به محل اقامت رئیس صلیبیان نیز تبدیل گردیده است. شهر مالبورک در ۶۵ کیلومتری جنوب شهر گدانسک در شمال کشور واقع شده است

دیدنی های لهستان

قلعه واول

«قلعه عصر گوتیک»، آخرین مقر سلطنتی شاهان لهستان، در قرن یازدهم میلادی ساخته شد. این قلعه همچنین از بناهای مختلفی که در دوره‌ها و عصرهای گوناگون ساخته و در محوطه مرکزی قلعه قرار گرفته‌اند تشکیل شده است. در قرن شانزدهم میلادی گروه‌های مختلفی از بهترین هنرمندان داخلی و خارجی همچون معماران ایتالیایی، مجسمه‌سازان و طراحان آلمانی برای تزیین و بازسازی این قلعه و تبدیل آن به یکی از کاخ‌های زیبای عصر رنسانس دعوت شدند. این قلعه در فاصله‌ای کوتاه پس از حضور این هنرمندان به الگویی از  سکونتگاه‌های مجلل در اروپای مرکزی و شرقی تبدیل شد. «کلیسای جامع واول» که همچنین معروف به کلیسای سنت استانیسلاو و واکلاف است، از جمله کلیساهای «تالار واول» بوده که همچنین محل تاج‌گذاری همیشگی شاهان لهستانی به شمار می‌رفته است

دیدنی های لهستان

تازه های گردشگری ایران و جهان

مجموعه ای از مقالات و دانستنی های سفر

یک روز خود را در تور استانبول چگونه بگذرانیم
در سفر استانبول، شرق و غرب بهم میرسند. تنگه بسفر محل اتصال فرهنگ های شرقی و غربی است و ترکیب بی نظیری از آسیا و اروپا در شهر استانبول مشاهده...
در وارنا کجا غذا بخوریم !
برای غذای خوردن در وارنا، دو انتخاب دارید: غذاهای سنتی بلغارستان و ماهی تازه. برای خوردن بهترین و لذیذترین غذاهای بلغاری در وارنا، ما به شما کمک میکنیم که بهترین...
بهترین مقاصد دیدنی ارمنستان که نباید آنها را از دست داد
ارمنستان ترکیبی از شگفتی هاست. صومعه های باستانی فراوان، بناهای تاریخی قرون وسطی، روستاهای منحصربفرد تاریخی و مناظر شگفت‌انگیز، ارمنستان را تبدیل به مقصدی محبوب برای گردشگران کرده است. هنگام...
5 جاذبه ای که در سفر به بلغارستان نباید از دست داد
بلغارستان کشوری با مناظر طبیعی متنوع و تاریخی پربار که نتیجه آن یک ملت با فرهنگ غنی و طبیعتی زیبا که قدمت آن به زمان باستان می‌رسد. از صخره‌های سنگی...
بستن منو